АЛЕРГИЯТА КЪМ НАСЕКОМИ МОЖЕ ДА Е ФАТАЛНА
д-р Божидар Паралчев, четвъртък 03 октомври 2013 - 08:07:00
През това лято зачестиха случаите на тежки токсоалергични реакции след ужилване от стършели и оси. Пациентите постъпваха за лечение по спешност в МБАЛ „ Д-р Тота Венкова ” Габрово с различна степен на изразеност на симптомите – от генерализиран обрив с оток на меките части на лицето, дрезгав глас и затруднено преглъщане, до драматично ниско артериално налягане и дори алергичен щок.
При ужилването ципокрилото насекомо вкарва отровата си / белтъци / в организма и предизвиква каскада от имунни реакции, водещи до образуване на специфични имуноглобулин Е антитела. Те се свързват към рецептори по повърхността на мастоцитите и циркулиращите базофили. При следващо ужилване, попадналата в кожата и меките тъкани отрова, съдържаща алергени, се свързва с вече синтезираните антитела от клас имуноглобулин Е . В следствие на това се освобождават хистамин и други вещества, наречени медиатори на алергичното възпаление. Те предизвикват силен сърбеж, оток, зачервяване на кожата и отпадналост в резултат на хипотонията. Понякога пациентите имат прилошаване, болки в корема , повръщане, свирене в гърдите и дрезгав глас, което, често създава усещане за тревожност.
Животозастрашаващите състояния след ужилване са редки , но могат да завършат със смъртен изход при пациенти с хронични сърдечно-съдови и дихателни заболявания.
Какви предпазни мерки могат да бъдат предприети ?1. Да се избягва хранене на открито тъй като осите се привличат от някои храни, презрели плодове, сладкиши, нарязани на тънко студени меса, бира и др. Съдовете за смет да бъдат отдалечени и надеждно покрити.
2. В горещите летни дни да се избягва активната двигателна активност, защото потта привлича осите, стършелите и пчелите.
3. Да се санират гнездата на стършелите и осите.
4. Местата с кошери, храсти, дървета и цветни лехи също са потенциално опасни за ненадейно нападение от ципокрили.
5. Дрехите в тъмни и ярки цветове примамват жилещите насекоми. Силните парфюми също.
6. Да не убиваме пчела или оса в близост до нейното гнездо. Това ще послужи като сигнал за атака от страна на останалите насекоми и ще ги кара да жилят.
7. Ако стършел, пчела или оса ни доближи не бива да правим резки отпъждащи движения за да не провокираме жилене. Трябва да останем спокойни. Повечето насекоми отминават и няма да ни ужилят спонтанно , освен ако самите те не са застрашени.
8. Никога не ходете боси по тревата.Когато косите трева е добре да бъдете със затворени обувки, дълъг панталон, риза/блуза с дълги ръкави и шапка.
Какво да направим в случай на ужилване ? Ако на мястото на ужилването има сърбяща подутина до 5 см – не се налага лечение. Симптомите ще отзвучат спонтанно. Но ако е засегната някоя част от главата или гърлото / поява на дрезгав глас /, трябва незабавно да се потърси спешна медицинска помощ. Дотогава пациентът може да приеме 1-2 т. антихистаминов препарат и 8 - 10 табл. Урбазон. При предшестващи тежки алергични реакции, напр. алергичен шок след ужилване, пациентите обикновено имат готовност за самопомощ чрез инжектиране подкожно или мускулно на 1/3 до ½ Адреналин през 30 мин. до настаняване в най-близкото лечебно заведение за 48 – часово наблюдение и лечение.
Как да профилактираме тежките опасни за живота алергични реакции след ужилване ?В спокоен период, например през зимата, на пациентите с инсекталергия могат да бъдат направени от алерголог кожни тестове със стандартизиран алергенен екстракт от пчелна отрова и оса.
При положителни кожно-алергични проби, доказващи сенсибилизация на конкретния пациент към отровата на съответното насекомо и при липса на противопоказания, може да бъде обсъдена и започната алергенна имунотерапия. Поставят се по схема подкожни инжекции от медицинско лице и под контрола на алерголог за срок от 3-5 години.
д-р Божидар Паралчев
алерголог
МБАЛ „ Д-р Тота Венкова ” АД - Габрово
„ Болничен Медицински Център ” ЕООД - Габрово
Това са публикации за МБАЛ Д-р Тота Венкова гр. Габрово
( https://www.mbalgabrovo.com/proplugins/content/content.php?content.11 )